Telangana Assembly Elections 2018 - Latest List of All Party Candidates 2018

Telangana Assembly Elections 2018-Latest List of All Party Candidates 2018

Telangana Assembly Elections 2018 BJP,TRS,Telugu Desam and Congress Party Candidates list below given.
AC. NO. Name of AC Name of BJP Candidate Name of Congress Candidate Name of TRS Candidate
1 Sirpur Dr. Srinivasulu Dr. Palvai Harish Babu Koneru Konappa
2 Chennur (SC) Sri Andugula Srinivasulu Dr. Venkatesh Netha Borlakunta Balka Suman
3 Bellampalle (SC) Sri Koyyala Emaji - Durgam Chinnaiah
4 Mancherial Raghunath Verabelli Kokkirala Premsagar Rao Nadipelli Diwakar Rao
5 Asifabad (ST) Sri Ajmira Athmaram Naik Athram Sakku Smt.Kova Laxmi
6 Khanapur (ST) Sri Satla Ashok Ramesh Rathod Smt.Rekha Naik
7 Adilabad Sri Payal Shankar Smt. Sujatha Gandrath Jogu Ramanna
8 Bhoth (ST) Sri Madavi Raju Soyam Bapu rao Rathod Babu Rao
9 Nirmal Dr.(Smt.) Aindla Suvarna Reddy Allati Maheshwar Reddy Allola Indra Karan Reddy
10 Mudhole Dr. Padakanti Ramadevi Rama Rao Patel Pawar G Vittal Reddy
11 Armoor Sri Prodduturi Vinay Kumar Reddy Smt. Akula Lalitha Ashannagari Jeevan Reddy
12 Bodhan Aljapur Srinivas P Sudharshan Reddy Shakeel Ahmed
13 Jakkal (SC) Smt.Aruna Thara Soudagar Gangaram Hanumanthu Shinde
14 Banswada Sri Naidu Prakash Kasula Balaraju Pocharam Srinivas Reddy
15 Yellareddy Banala Laxma Reddy Jajala Surendar Enugu Ravinder Reddy
16 Kamareddy Sri K Venkata Ramana Reddy Shabbir Ali Gampa Govardhan
17 Nizamabad (Urban) Sri Endala Lakshminarayana Taher bin hamdan Ganesh Bigala
18 Nizamabad (Rural) Sri Keshpally Anand Reddy Dr. Rekula Bhupathi reddy Bajireddy Goverdhan
19 Balkonda Sri.R Rajeshwar E Anil Kumar Vemula Prashanth Reddy
20 Korutla Dr. J Venkat Juvvadi Narsingh Rao Kalavakuntla Vidyasagar Rao
21 Jagityal Sri Muduganti Ravinder Reddy Jeevan Reddy Dr M Sanjay Kumar
22 Dharmapuri (SC) Sri Kannam Anjaiah Adluri Laxman Kumar Koppula Eeshwar
23 Ramagundam Smt. Balmuri Vanitha M. S Raj Thakur Somarapu Sathyanarayana
24 Manthani Sri Rendla Sanath Kumar Sridhar Babu Duddila Putta Madhukar
25 Peddapalle Sri G Rama Krishna Reddy, Ex.MLA C. Vijay Ramana Rao Dasari Manohar Reddy
26 Karimnagar Sri Bandi sanjay Ponnam Prabhakar Gangula Kamalakar
28 Vemulawada Pratapa Ramakrishan Aadi Srinivas Chennamaneni Ramesh
27 Choppadandi (SC) Smt.Bodiga Shobha Dr. Medipally Satyam Sunke RaviShankar
29 Siricilla Sri Mallagari Narsa Goud K K Mahendar Reddy KT Rama Rao
30 Manakondur (SC) Sri Gaddam Nagaraju Arepally Mohan Rasamai Balakishan
31 Huzurabad Raghu Puppala Kaushik Reddy Padi Eetala Rajender
32 Husnabad Chada Srinivasa Reddy - Vodithela Satish Kumar
33 Siddipet Sri Naini Narotham Reddy - Tanneru Harish Rao
34 Medak Akula Rajaiah Ammareddy Gari Upender Reddy Smt M Padma Devender Reddy
35 Narayankhed Patlolla Sanjeeva Reddy Suresh Kumar Shetkar M.Bhupal Reddy
36 Andole (SC) Sri Babu Mohan Pally, Ex.MLA Damodar Rajanarsimha Chanti Kranthi Kiran
37 Narsapur Singayagapalli Gopi V Sunitha Laxma Reddy Chilumula Madan Reddy
38 Zahirabad (SC) Sri Jangam Gopi Dr. J Geetha Reddy K.Manik Rao
39 Sangareddy Deshpande Rajeshwar Rao Jaya Prakash Reddy (Jagga Reddy) Chintha Prabhakar
40 Patancheru Karunakar Reddy. P Kata Srinivas Goud Gudem Mahipal Reddy
41 Dubbak Sri M Raghunandan Rao Maddula Nageshwar Reddy Solipeta Ramalinga Reddy
42 Gajwel Smt. Akula Vijaya Vanteru Pratap Reddy Kalvakuntla Chandrashekar Rao
43 Medchal Sri P Mohan Reddy Kichannagari Laxma Reddy Chamakura MallaReddy
44 Malkajgiri Sri N.Ramchender Rao, MLC - Mainampally Hanumantharao
45 Quthbullapur Kasani Veeresh Kasani Kuna Srisailam Goud KP Vivekananda
46 Kukatpally Sri Madhavaram Kantha Rao - Madavaram Krishna Rao
47 Uppal Sri N V S S Prabhakar - Bethi Subhash Reddy
48 Ibrahimpatnam Ashok Kotha - Manchireddy Kishan Reddy
49 Lal Bahadur Nagar Sri Perala Sekhar Rao D.Sudhir reddy Muddagoni Rammohan Goud
50 Maheshwaram Sri andela Sriramulu Yadev Smt. P. Sabita Indra Reddy Teegala Krishna Reddy
51 Rajendranagar Sri Baddam Bal Reddy, Ex.MLA - T.Prakash Goud
52 Sherlingampally Sri G. Yoganand - Arekapudi Gandhi
53 Chevella (SC) Kanjarla Prakash K. S. Ratnam Kale Yadaiah
54 Pargi K. Prahalad Rao T. Ram Mohan Reddy Koppula Mahesh Reddy
55 Vicarabad (SC) Sri.Raipally Sai Krishna Gaddam Prasad Kumar Dr. Methuku Anandh
56 Tandur Sri Patel Ravi Shankar Panjuguia Pilot Rohith Reddy Patnam Mahender Reddy
57 Musheerabad Dr. K Laxman M. Anil Kumar Yadav Muta Gopal
58 Malakpet Sri Ale Jithendra - C.Satish Kumar
59 Amberpet Sri G Kishan Reddy - Kaleru Venkatesh
60 Khairathabad Sri Chinthala Ramachandra Reddy Dr. Sarvan Dasoju Dhanam Nagender
61 Jubilee Hilles Sri Sridhar Reddy P Vishnuverdhan Reddy Maganti Gopinath
62 Sanath Nagar Sri Bhavarlal Varma - Talasani Srinivas Yadav
63 Nampalli Devara Karunakar Mohd. Feroz Khan Munukuntla Anand Goud
64 Karwan Sri T Amar Singh Osman Bin Mohammad al hazri T Jeevan Singh
65 Goshamahal Sri T Raja Singh M. Mukesh Goud Prem Singh Rathod
66 Charminar Sri T. Uma Mahendra Mahammad Ghouse Mohammed Salauddin Lodi
67 Chandrayangutta Kum. Syed Shahezadi Esa Binobadi Misri M Seetharam Reddy
68 Yakatpura Sri Charmani Roopraj K Rajender Raju Sama Sundar Reddy
69 Bahadurpura Sri Haneef All Kalem Baba Inayath Ali Baqri
70 Secunderabad Bandapelly Satish Kasani Gananeshwar Mudiraj T Padma Rao Goud
71 Secunderabad Cantt (SC) Sriganesh Narayanan Sarve Sathya Narayana G Sayanna
72 Kodangal Nagurao Namaji A. Revanth Reddy Patnam Narender Reddy
73 Narayanpet Sri K Rathanga Pandu Reddy Vamanagiri Krishna S Rajender Reddy
74 Mahbubnagar G. Padmaja Reddy - V Srinivas Goud
75 Jadcherla Dr. jaruplavath Gopl (Kalyan Naik) Dr. Mallu Ravi Dr Chernakola Laxma Reddy
76 Devarkadra Sri Aggani Narsmulu Sagar Dr.Paban Kumar reddy Ala Venkateshwar Reddy
77 Makthal Sri B Kondaiah - Chittem Ram Mohan Reddy
78 Wanaparthi Sri Kotha Amarender Reddy Dr. G. Chinna Reddy Singi Reddy Niranjan Reddy
79 Gadwal Sri Gadwal Venkatadri Reddy Smt. D K Aruna Bandla Krishna Mohan Reddy
80 Alampur (SC) B. Rajini SA Sampath Kumar Vallur Mallepogu Abraham
81 Nagarkurnool Sri Nedanuri Dilip Chary Nagam Janardhan Reddy Marri Janardhan Reddy
82 Achampet (SC) Sri Malleshwar Medipur Dr. Ch. Vamsi Krishna Guvvala Bal Raj
83 Kalwakurthy Sri T Achary Dr. Vamshichand Reddy G.Jaipal Yadav
84 Shadnagar Sri N Srivardhan Reddy C Pratap Reddy Y Anjaiah Yadav
85 Kollapur Sri Sudhakar Rao Beeram Harsh Vardhan reddy Jupally Krishna Rao
86 Devarakonda Dr.Jaruplavath Gopl (kalyan Naik) Balu Naik Ramavath Ravindra Kumar
87 Nagarjuna Sagar Smt. Kankanala Niveditha K. Jana Reddy Nomula Narsimaiah
88 Miryalguda Sri Karanati Prabhakar R.Krishnaiah N Bhasker Rao
89 Huzurnagar Sri Bobba Bhagya Reddy N. Uttam Kumar Reddy shanampudi Saidi Reddy
90 Kodad Sri Jallepall Venkatakeswer Rao Smt. N. Padmavati Reddy Bollam Mallayya Yadav
91 Suryapet Sri Sankineni Venkateswara Rao R. Damodar Reddy Gunthakandla Jagadeesh Reddy
92 Nalgonda Sriramoju Shanmukha Chary Komatireddy Venkat Reddy Kancharla Bhupal Reddy
93 Munugode Dr. G. Manohar Reddy K. Rajgopal Reddy Kusukuntla Prabhaker Reddy
94 Bhongir - Kumbham Anil Kumar Reddy Pylla Sekhar Reddy
95 Nakrekal (SC) Kasarla Lingaiah Chirumarti Lingaiah Vemula Veeresham
96 Thungathurthy Sri Kadiyam Ramchandraiah Addanki dayakar Gyadari Kishore Kumar
97 Alair Sri Donthiri Sridhar Reddy B. Bhikshmaiah Goud Smt.Gongidi Sunitha
98 Jangaon Sri K.V.L.N Reddy (Raju) Ponnala Lakshmaiah Muthireddy Yadagiri Reddy
99 Ghanpur (Station) (SC) Sri Perumandla Venkateshwarlu Smt. Singapur Indira Dr Thatikonda Rajaiah
100 Palakurthi Sri Somaiah Goud Janga Raghav Reddy Errabelly Dayakar Rao
101 Dornakal (ST) Sri G.Laxman Naik @Lachiram Dr. Jatoth Ramachandru Naik DS Redya Naik
102 Mahabubabad (ST) Jatothu Hussain Porika Balaram Naik Banoth Shanker Naik
103 Narsampet Sri Edla Ashok Reddy Donti Madhava Reddy Peddi Sudershan Reddy
104 Parkal Dr. P Vijayachandra Reddy Smt. Konda Surekha Challa Dharma Reddy
105 Warangal West Sri M Dharma Rao, Ex.MLA - Dasyam Vinay Bhasker
106 Warangal East Sri Kusuma Satish Ravi Chandra Vaddiraju Sri Nannapaneni Narender
107 Wardhannapet (SC) Sri Kotha Saranga Rao - Aroori Ramesh
108 Bhupalpalle Dr. Chandupatla Keerthy Reddy Gandra Venkat Ramana Reddy Ajmira Chandulal
109 Mulug (ST) Sri Banoth devilal Smt. D. Anusuya Seethakka Ajmira Chandulal
110 Pinapaka (ST) Dr. Santosh Kumar Chanda Rega Kantha Rao Payam Venkateshwarlu
111 Yellandu (ST) Smt. Mokalla Naga Sravanthi Smt. Banoth Haripriya Naik Koram Kanakaiah
112 Khammam Uppala Sarada - Puvvada Ajay Kumar
113 Palair Sridhar Reddy Kondapalli Kandala Upender Reddy Tummala Nageshwar Rao
114 Madira (SC) Kathula Shyamala Rao Bhatti Vikramarka Mallu Lingala Kamalraj
115 Wyra (ST) Ms. Bhukya Reshma Bai (Resyma Rathore) - Banoth Madan Lal
116 Sathupalli (SC) Sri Namburi Ramalingeswara Rao - Pidamarthi Ravi
117 Kothagudem Sri Byreddy Prabhakar Reddy Vanama Venkateswar Rao Jalagam Venkat Rao
118 Aswaraopeta (ST) Dr. Bukya Prasad Rao - Thati Venkateshwarlu
119 Bhadrachalam (ST) Smt. Kunja Satyavathi, Ex.MLA Podem Veeraiah Dr Thellam Venkat Rao

Telugu Desam Party Candidates list:
Sr.No Candidates A.C Name
1 Erra Sekhar Mahabubnagar
2 T Veerender Goud (Uppal) Uppal
3 Bhavya Anand Prasad Serilingampalli
4 Revuri Prakash Reddy Warangal West
5 S Venkata Veeraiah Sattupalli
6 Kothakota Dayakar Reddy Maktal
7 Nama Nageswara Rao Khammam
8 Machha Nageswara Rao Aswaraopet
9 Muzaffar Ali Khan Malakpet

Telangana Assembly Elections 2018 Total Women Candidates


0 comments:

Post a Comment

 
Top Blogs